49 de ani de la Petrolul – Liverpool 3 – 1

12/10/2015

Asociatia Diaspora Galben-Albastra doreste sa se alature, in aceasta zi de neuitat in istoria petrolista, campaniei de rememorare a remarcabilei si nerepetatei victorii a unei echipe romanesti asupra englezilor de la FC Liverpool la 12 octombrie 1966, atunci cand Petrolul iubit invingea fara drept de apel echipa din Albion cu 3–1 pe stadionul din urbea Ploiestilor in fata a 18.000 de gazari entuziasti. Golurile noastre au fost inscrise atunci de neuitatul Costica Moldoveanu, de Alexandru Boc si de Mircea Dridea, care pe aceasta cale au scris o pagina de glorie în cronica Ploiestiului petrolist. Victoria cu Liverpool este semnul adevaratei trairi petroliste, unirea indisolubila intre echipa si suporterii ce o sustin neconditionat, caci dupa ce Petrolul deschisese atunci scorul in minutul 34, am fost egalati dupa un sfert de ora si se parea ca sansele ni se diminueaza. Dar nu a fost sa fie asa, ci tribunele au purtat spre victorie un Petrolul entuziasmant si luptator, care numai in zece oameni – Alexandru Badea fiind accidentat din minutul 20 – a reusit sa se desprinda in numai cinci minute la un interval de doua goluri de campioana de atunci a Angliei.

Cu acest exemplu mobilizator in fata ochilor vrem sa credem ca viitorul ne va readuce acolo unde am fost si stim ca prin unitate si solidaritate, gazarii si echipa lor de suflet se vor ridica si duce mai departe o istorie cvasi-seculara! Hai Petrolul!